top of page
Oğuz_Abadan2_edited_edited.jpg

OĞUZ ABADAN

HAYATI, KİTAPLARI VE 

EĞİTİM ALANINDAKİ ÇALIŞMALARI

Ankara'da doğdu. Müziğe, ilkokul sıralarında Ankara Radyosu Çocuk Korosunda mandolin çalarak başladı. 12 yaşında gitar öğrenmeye başladı. İlk gençlik yıllarında çeşitli amatör gruplarda çaldıktan sonra, müziğe profesyonel olarak devam etti. 

Yüksek öğrenimini Ankara Gazi Üniversitesi Müzik Bölümü'nde keman öğrencisi olarak tamamladıktan sonra yurt dışına giderek Berklee College'de armoni eğitimi aldı. Daha sonra, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde müzik yaptı. Almanya'da profesyonel müzik yaşamını elektrik bas çalarak sürdürdükten sonra, Fransa'ya geçerek, o dönem Paris'te müzik yapan Moğollar'a katıldı.

1977'de Türkiye'ye dönerek, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası'nda aranjör/basçı olarak görev aldı. Ayrıca, kendi adına kurduğu orkestrası ile sahne çalışmalarına devam etti. 1981'de İstanbul'a yerleşerek, müzik hayatını, günümüze kadar yine orada sürdürdü. Dünyanın birçok ülkesinde konser yönetti. Ülkemizin yetiştirdiği yorumcuların birçoğu ile çeşitli konser ve studyo çalışmaları yaptı.

Film müzikleri yapmaktadır. Ayrıca müzik teorisi hakkında yayınlanmış iki kitabı vardır.

İki çocuk sahibidir. Kızı Ayşegül Abadan piyanist, oğlu Yağız Abadan ise bir rock grubunda bas gitaristtir.

EĞİTİM
ALANINDAKİ ÇALIŞMALARI

Pop müzik alanındaki eğitim eksiğini kapamak amacı ile Seda Kanmaz Demircioğlu ve Barış Kızılkaya'yla birlikte kurdukları  Oğuz Abadan Müzik ve Teknolojileri Sanat Merkezi'nde yöneticidir.

Ayrıca, Oğuz Abadan MTSM bünyesinde kurulan Rock School İstanbul'da proje yürütücüsü ve eğitmendir.

bottom of page